Саня Жековa се размина с медалите в ПьонгЧанг

Най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова се класира на 6-о място във финала на дисциплината сноубордкрос
2018-02-16 09:08:00

Най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова се класира на 6-о място във финала на дисциплината сноубордкрос на олимпиадата в ПьонгЧан. Сани направи чудесно състезание и малко не й достигна да се намеси в борбата за медалите. Тя обаче записа втори пореден финал на олимпийски игри след петото място в Сочи преди 4 г. и засега най-доброто класиране на български състезател в Пьончан.

Шампионка стана италианката Микаела Мойоли, среброто взе Джулия Перейра де Соуза Мабильо от Франция, а шампионката Ева Самкова от Чехия е трета.

Жекова започна предпазливо състезанието, като кара внимателно по тежкото трасе с дъължина 1277 м в квалификациите и даде осмо време, което й беше достатъчно за директно класиране във финалите. С най-добро време в пресявките финишира олимпийската шампионка от Сочи Ева Самкова от Чехия.

След това Жекова спечели 1/4-финалната си серия, след като попадна в първата група състезателки, които излязоха на пистата. Това й вдъхна допълнително самочувствие преди 1/2-финалите, което се оказа много необходимо, тъй като попадна в изключително тежка серия заедно със световната шампионка Линдзи Джакобелис,  Самкова и Шарлот Банкс.

В серията Сани тръгна добре и се пребори за третата позиция, която даваше място на финала в началото, но го отстъпи и започна битка за позицията. Падане на Банкс във втората половина на трасето обаче я улесни в задачата й.