След 22 години: Славия взе Купата на България

Най-старият столичен клуб победи "Левски" с 4:2 след дузпи и 0:0 в редовното време
2018-05-10 07:35:00

Левски записа поредния си болезнен провал в последните години и загуби финала за Купата на България от Славия с 2:4 след изпълнение на дузпи.

Пред над 30 000 свои фенове на "Васил Левски", "сините" доминираха цял мач, но така и не успяха да вкарат гол за 120 минути, а Георги Петков на вратата на Славия ги отчая с куп спасявания. Той отрази изстрел от дузпа на Жорди Гомес още в началото, а при решителните наказателни удари спря и шутовете на Тиам и Прохазка, за да спечели трофея за отбора си.

Така "белите" записаха малко очакван триумф и отново се доказаха като непосилен съперник за Левски във важните мачове.

"Славия" спечели купата за първи път от 1996 г., когато отново би "Левски" на финала при прочутото изваждане на "сините" от терена от Томас Лафчис. Много сладко за "белите" е, че триумфът бе постигнат с 11 българи (и резервите бяха българи) срещу звездата селекция на "Левски" с Габриел Обертан, Жорди Гомес, Еймар Ейолфсон и т.н.

Герой на мача е вратарят на "Славия" и бивш на "Левски" Георги Петков (42 години), който освен спасените две дузпи в епилога, хвана 11-метров удар и на Жорди Гомес в 12-ата минута, а след това бе истинска преграда за "сините", макар че получи и лека контузия при сблъсък с Ейолфсон.

А постоянно бе освиркван и обиждан от феновете на "Левски", които обяснимо преобладаваха на трибуните. Направиха и стилна хореография през цялата среща.

Тимът на Делио Роси доминираше и направи една дузина пропуски, а този на Златомир Загорчич само няколко пъти мина центъра с изградени атаки и застраши Божидар Митрев всичко на всичко два пъти.

Още от първите минути проличаха ролите - "Левски" пое инициативата, а "Славия" се "окопа" в защита с идеята да разчита на контри и изритани топки.