Байерн до четвъртфиналите на Шампионската лига

Matthijs de Ligt и неговите съотборници празнуват с феновете

Футбол NOS

Байерн Мюнхен се класира за четвъртфиналите на Шампионската лига за четвърти пореден път. Германската суперсила, с Матайс де Лигт като важна сила, спечели у дома с 2-0 срещу звездата от групата Пари Сен Жермен. Байерн вече спечели първия мач в Париж с 1-0.

За Лионел Меси и Килиан Мбапе от Пари Сен Жермен това е вече пети път в последните седем сезона, в който се спъват на осминафиналите.

Само през годините на Корона 2020 и 2021, когато трибуните все още бяха празни, ПСЖ стигна по-далеч: през 2021 г. те бяха блокирани на полуфиналите, а през 2020 г. дори загубиха финала. Съперникът тогава: Байерн Мюнхен.

не на фиг

Байерн пропусна голяма преднина в Бундеслигата през последните седмици, но успя да спечели първия мач в Париж с 1-0.

• Агенция за защита на околната среда

Лионел Меси е разочарован от развоя на мача в Мюнхен.
  • Агенция Франс прес

Треньорът на Пари Сен Жермен Кристоф Галтие е под напрежение в Париж от седмици.

Треньорът на Байерн Юлиан Нагелсман също е виждал по-добри времена.

Пари Сен Жермен – който не беше имал добър сезон – трябваше да отбележи гол, но без своята звезда Неймар. Нападателят беше информиран в понеделник, че сезонът му е приключил поради операция на глезена.

Де Лигт като Меси

С Мбапе (този сезон е добър за 30 гола в 30 мача, включително 7 гола в 7 мача от Шампионската лига) и Меси (който изигра своя мач 150 в Шампионска лига срещу Байерн Мюнхен), ПСЖ, разбира се, все още имаше достатъчно удари.

Преди десет години и един ден Меси вкара още пет гола при победата на Барселона със 7-1 над друг германски отбор, Байер Леверкузен. Но тази вечер аржентинецът не можа да се освободи от сянката си: Де Лигт.

READ  Ники Терпстра по-рано защити процедурата с шикан: „По онова време не беше взето на сериозно“
Матайс де Лигт държи Лионел Меси извън топката.

Първото полувреме на „Алианц Арена“ беше сънотворно. ПСЖ настояваше, но нямаше шансове. Това беше най-доброто за Мбапе, но той се озова в невъзможна ситуация и прати топката в страничната мрежа.

Невероятна работа на Де Лигт

Върхът на първото полувреме беше дефанзивен ход на Де Лигт в 38-ата минута, когато вратарят на Байерн Ян Зомер направи груба грешка. Швейцарецът влезе в хазарт с топката в краката си, но увисна на Марко Верати.

Тогава Витина се сети да забие топката в празна врата, но Де Лигт не разчиташе на това. Оранжевият национал, който е в най-добрата си форма през последните седмици, откакто се премести в Бавария, изчисти топката от голлинията с последен удар, оставяйки вратаря си шокиран.

Де Лигт отправя удар от линията

Малко преди това Пари Сен Жермен загуби втората си бразилска звезда. Капитанът Маркиньос трябваше да напусне след малко повече от половин час и беше заменен от Нурди Мукели.

Забележително е, че Мукеле не се завърна на терена след почивката. Неговото място беше заето от едва 17-годишния (но вече висок 1,97 метра) Алчадиел Пичиапо, който изигра само седем мача в основния отбор на парижани.

Чубу Мотинг в главната роля

Пет минути след полувремето младокът не направи особено впечатление, когато Ерик Максим Чупо-Мотинг вкара от воле центриране на Джамал Мусиала в далечния ъгъл. Битшиабу беше виновен, но имаше късмет, защото Томас Мюлер зад него също се опита да удари топката и беше в засада.

След малко повече от час това беше попадение за Choupo-Moting и PSG можеше да се обвинява за това. Битшиаби пусна рисковано топката в краката на Верати, който загуби топката от Мюлер на границата на собственото си наказателно поле. Щеше да е лесно за Choupo-Moting да вкара топката в празната врата на стария си клуб: 1-0.

READ  Kipyegon постави невероятен световен рекорд на 5000 метра
Ерик Максим Чупо-Мотинг направи 1-0 срещу стария си клуб Пари Сен Жермен.

След това Зомер плати цената за грешката си през първото полувреме с прекрасно спасяване от удар с глава на Серхио Рамос. Десет минути преди края испанският бранител стреля с глава встрани от гредата.

Но истината беше, че ПСЖ вече беше хвърлил главата си в обиколката след преднина от 1-0. Фактът, че Алфонсо Дейвис отказа друг гол на Мбапе с удар в стил де Лигт и резервата Серж Гнабри направи 2-0 след избухването, вече няма особено значение.

Това беше особено вярно за резервата Садио Мане с 3-0 загуба в добавеното време, тъй като този гол не беше зачетен поради засада.

Дейли Блинд и Райън Гравенбърч останаха на пейката на Байерн Мюнхен през целия мач.