Белгия и България се разделиха по тенис в Обединената купа

В Австралия белгийските тенисисти започнаха да се състезават с България в Обединената купа, нов турнир със смесени отбори, с различна степен на успех. Алисон ван Уйтванк извежда страната ни напред, но пропускът на Давид Гофен връща равенството на масата.

United Cup е нов турнир по тенис за смесени отбори. Участват 18 държави, разделени в шест групи от по три държави. Шестте победители в групи играят плейофи за място на полуфиналите. От тримата губещи в тези плейофи отборът, който се представи най-добре в груповата фаза, беше елиминиран във Финалната четворка. Всеки сблъсък се състои от два мача на сингъл и един мач на смесени двойки за мъже и жени.

Алисън ван Уйтванк (WTA 72) сервира първа за белгийците. Тя победи Изабела Шиникова (WTA 381) в три сета (6-1, 3-6 и 6-3).

Победата зарадва Ван Уйтванг: „Доволен съм от позицията си и съм щастлив, че мога да дам на Белгия първата точка. „Не е лесно да играеш първия си мач за страната си“, каза той. „Започнах мача добре, играх агресивно и допуснах някои грешки. Тя вдигна нивото си във втория сет, което ми даде съмнение. За щастие бях успях да се възстановя в третия сет. Потърсих точки в мрежата, проработи.

Ван Уйтванк харесва формата на това ново състезание: „Те трябва да организират нещо подобно по-често. Хубаво е да има мъже. Те играят различен вид тенис. Можем да научим нещо от тях, като ги гледаме как играят тук.

READ  Огромният космически балон около Слънцето е идентифициран като източник на бебета звезди

След това Дейвид Кофин (ATP 53) се изправя срещу българския номер 1 Григор Димитров (ATP 28). Кофин загуби в два сета (6-4 и 7-5). В края на двата мача резултатът между двете страни бе 1-1.

Други мачове ще се играят в неделя между Белгия и България. След това Елиз Мертенс (WTA 29) се изправя срещу Виктория Домова (WTA 90), а Зизу Бергс (ATP 129) среща Димитър Кузманов (ATP 196). Мертенс и Гофен завършиха срещата си на смесени двойки срещу Домова и Димитров.

Това беше първи мач за белгийския отбор в част А на Обединената купа. България загуби първия си мач с 4-1 от първата и третата Гърция. В понеделник и вторник белгийците ще се изправят срещу гърците.

Надал и Зверев започват сезона със серия от загуби

Рафаел Надал (ATP 2) загуби първия си мач от Обединената купа на Испания срещу Великобритания. Камерън Нори (ATP 14) беше много силен в три сета (3-6, 6-3 и 6-4).

Александър Зверев се завръща на ATP веригата в Сидни в събота. 25-годишният германец загуби първия мач на германския Юнайтед за купата срещу Чехия. Противникът Иржи Лехка (ATP 81) спечели в два сета (6-4 и 6-2).