Ван де Донк и Игурола са треньори на Грьонен, а Мартинс: шампион на Лион

Ноус Футбол

Футболистите на Олимпик Лион станаха шампиони на Франция за 17-и път през последните 18 години.

Отборът на холандските национали Даниел ван де Донк и Дамарис Игурола бяха твърде силни с 2-1 за Джаки Грьонен и Лике Мартенс от ПСЖ във финала за националната титла.

Пари Сен Жермен от години се опитва да прекъсне доминацията на Лион във френския женски футбол. През 2021 г. Пари Сен Жермен е шампион, но въпреки близостта между двете суперсили, отличията обикновено отиват при Лион.

Двата отбора също се изправиха един срещу друг преди две седмици в полуфиналите на Шампионската лига. Лион също спечели два вълнуващи мача (2-3 и 2-1).

В редовния сезон Лион събра 11 точки повече от ПСЖ, но тъй като битката за титлата се решаваше в плейофите, тази разлика нямаше голямо значение.

След безпроблемна победа на Лион на Стад Реймс (6-0) и трудна победа на Пари Сен Жермен над градския съперник Пари ФК (след дузпи), се стигна до финалната битка.

Помощник на Ван де Донк

Домакините не си губеха времето на Парк Олимпик Лион. Малко повече от петнадесет минути по-късно Ван де Донк пусна красив дълбок пас към Делфин Каскарино и преодоля вратаря на ПСЖ Катаржина Кедржинек в късия ъгъл.

Полската вратарка направи огромна грешка миг по-късно, когато загуби топката от Мелсе Дюморне в собствената си врата. Хаити търпеливо изчака Кадидиату Диани да се намеси и лесно да вкара топката в мрежата, за да направи резултата 2-0.

Изравнителен гол за Пари Сен Жермен

Пари Сен Жермен, където Мартин влезе след повече от час, след това напразно търсеше изравнителен гол дълго време. Това дойде едва в 73-ата минута, когато Табита Чавинга, голмайстор и най-добър играч на турнира, отбеляза два пъти.

READ  Роналдо пристигна с агента, за да разговаря с Ten Hag | футбол

Въпреки това ПСЖ никога не получи повече от заплашителен удар от Мартинс в последната част.

Следващата събота Лион ще запише и деветата си победа във финала на Шампионската лига на разпродаден стадион в Билбао. Тогава – точно както преди две години – те ще трябва да се справят със защитаващия титлата ФК Барселона.

Това ще бъде и среща между двама холандски национали: Есме Брутус от каталунската страна и Ван де Донк и Игурола от френската страна. Поне ако Игурола бъде възстановен навреме. Полузащитникът беше ударен в лицето срещу Пари Сен Жермен точно преди полувремето и беше оставен в съблекалнята.