Жените на Аякс изненадват Арсенал и гледат груповата фаза на Шампионската лига

професионални кадри

Футбол NOS

В последния предварителен кръг от груповата фаза на женската Шампионска лига Аякс се справиха наполовина (повече от) Арсенал, но след почивката се появи разликата в класата. Въпреки това Аякс успя да завърши наравно 2-2 и може да се върне в Амстердам с големи надежди.

Аякс отиде в Лондон като абсолютен аутсайдер. Арсенал е един от най-големите клубове в английския женски футбол и е печелил националния шампионат 15 пъти. Освен това Арсенал има Вивиан Миедема, който е играл в 85 мача артилерия представляващи 72 гола.

Аякс е достигал груповата фаза на Шампионската лига само три пъти. Последното европейско приключение, през сезон 2020/2021, приключи за тима от Амстердам на осминафинал. Нямаше шанс да загубим срещу Байерн Мюнхен.

брутален старт

По това време срещу Байерн Мюнхен Аякс беше много впечатлен от съперника. Не беше така във вторник вечерта в Лондон. Тимът на новия треньор Сюзън Пакър започна брутално, отпусна се с топката и пет минути по-късно стана опасен чрез Виктория Белова.

Арсенал не знаеше как да се справи с гостите в този начален етап. Двадесет минути по-късно това доведе до 0-1. Надин Нордам скри своя кръст Чесити Грант и тихо го носеше от Роме Лойхтер.

Роми Лохтер празнува своя гол

Голът срещу Арсенал разклати нещата за известно време. Хората от Лондон са изправени пред много опасна атака с Мидема, Бет Мийд и шведа Стена Плакстениус. Това се оказа случаят при 1-1, когато Блекщайниус нанесе ъглов удар извън целта зад вратаря Лиз Коуп.

Напълно различна картина на играта

Едва след почивката Аякс се затрудни истински с Арсенал, който тогава се прояви по-остро и страстно. Изведнъж се появи разликата в нивото. Отборът на Амстердам се измъкна добре, когато Стефани Катли не беше покрита правилно и стреля в гредата. След около пет минути бразилецът Рафаел Соуса нацели гредата.

За Аякс беше просто невъзможно да се справи и резултатът 2-1 беше неизбежен. Той падна от дузпа половин час преди края на времето. Рутина Ким Литъл тихо бутна топката зад чаша.

Удар на Вивиан Миедема срещу Аякс

Аякс отново не го хареса. Дори Белова, който се представи отлично през първото полувреме, вече не участва в халфовата линия. Но благодарение на малко късмет и добрата защита на Иса Кардинал, щетите бяха ограничени.

В 83-ата минута Аякс внезапно бе възнаграден за труда си. Изравняването дойде от нищото, когато Лойхтер вкара втория си гол за вечерта след мощен дрибъл на Тини Хоекстра.

Например Аякс се готви да се завърне в четвъртък следващата седмица с добър резултат, въпреки че картината на мача от второто полувреме все още ще бъде повод за безпокойство.