Колонка: Аякс – Фейенорд ще бъде най-важният класически играч от години

Класическият стил е загубил голяма част от блясъка си от години. Най-големият мач за сезона, между най-големите и най-добрите клубове в страната, е наистина голям като име. Има няколко причини за това. Така например петгодишната забрана за фенове на открито продължи почти три пъти. Освен това дуелът в Амстердам рядко е вълнуващ, а в Ротердам Аякс редовно излиза като победител. Победата на Фейенорд е толкова рядка, че подобно изключение се празнува там, сякаш шампионатът току-що е спечелен. Преди класиката имаше все по-малко напрежение и голям натиск, но тази година е различно. Това ще бъде най-горещата класика от години.

2 април 2017 г. Това беше последният път, когато натискът върху Класик на Йохан Кройф Арена беше същият в неделя. Състезанието беше на подобен етап от този сезон, въпреки че Аякс беше в значително по-ниска форма. Базираният в Амстердам отбор изостана на шест точки от най-големия си съперник Ротердам и има още седем мача за изиграване в Ередивизия, включително директна среща. Ако Аякс победи, той изостава само на три точки и надпреварата за титлата отново е напълно отворена. Ако Аякс и Фейенорд се изравнят, 34-ата национална титла в клубната история беше далеч. Ако Ротердам излезе с трите точки, Аякс може да напише тази титла на корема си.

В деня на въпросния мач влязох в метрото с моя приятел от мача, пълен с вълнение и очакване. Нищо не може да превъзхожда усещането, че всичко е заложено на карта в един дуел, който може да мине по всякакъв начин и никога не съм изпитвал Класиката (най-вече) толкова вълнуваща и важна като тази. Бих искал да подчертая важността на този мач за моя съперник и да обсъдя планирания план за битка. Още от първата минута на Фейенорд трябваше да е ясно, че днес в Амстердам наистина няма какво да се справи. Каквото и да се случи, те няма да предоставят адреса тук.

READ  Пао опроверга твърденията в доклад за лошо поведение в женския футбол в Съединените щати

Нямам представа дали Ласе Шьоне е слушал тайно, но той отговори на моето обаждане и с него всички членове на Аякс. Мачът е на по-малко от минута, когато Аякс изпълнява свободен удар на добро разстояние от противниковата врата. Ударите и топката на Шон правят такава крива, от моята позиция във втория южен кръг, имам идея, че все още се докосва. Leathercraft удря дъното на лентата и за част от секундата настъпва тази тишина, изпълнена с надежда и тревога едновременно. Тогава се оказва, че е седнал и може да изчезнат аплодисменти.

Падам в прегръдките на моя съперник и тогава всеки играч на Аякс е доста близо до ръка, ревя от радост. Случаен тип зад мен ме хваща за главата и я поклаща известно време, преди да пусна, завъртам (все още съм весел) юмрук към топката на играчите, които сега заемат позициите си в собствената си половина. Аякс разпусна.

Следва първото полувреме на Аякс, за което трябва да умреш. Това е Аякс в най-добрата си форма през този сезон под ръководството на Питър Бос: дребнав, яростен, иновативен и пълен със страст. Това е обнадеждаващо, особено като се има предвид факта, че Аякс се проваля напълно този сезон повече, отколкото феновете биха искали. Надграждайки атакуващото трио от титулярите Давид Нерес, Бертран Траоре и Джъстин Клуйверт, подкрепено от атакуващите халфове Хаким Зиех и Дейви Клаасен, Аякс удари Фейенорд от наказателното поле до стената през първото полувреме.

Създава прекрасна, почти европейска атмосфера в Йохан Кройф Арена. 2:0 идва, всички го усещат, но ако има нещо, което да го критикува за Аякс, то е, че не подхожда много внимателно към шансовете. След 36 минути най-накрая дойде времето. Ziyech плъзга топката надолу към далечната греда, където Нерес трябва само да бяга към нея. За пореден път Johan Cruijff ArenA избухва по шевовете, отново крайниците по трибуните хвърчат във всички посоки и за пореден път моля за нещо допълнително от и без това претоварените ми гласни струни.

READ  Критикуван за изпреварване на Верстапен, главоболие на Ферари | Резюме на GPFans

Сигналът за почивка бе посрещнат с овации и аплодисменти с гол срещу по-скромен съперник. Хората са много щастливи, горди и доволни от мача на Аякс. Всички очакват с нетърпение второто полувреме, в което унижението на заклетия враг трябва да бъде завършено.

Той обаче няма да го направи. Аякс запазва контрола над мача, но не е толкова заплашителен и толкова добър, колкото в първата глава. Атмосферата на стадиона също беше засегната. Въпреки лошата ротация на ArenA преди почивката, той внезапно беше опитомен. За ужас на феновете у дома, Фейенорд успя да направи 2-1 в наложеното време от спорадична епидемия чрез Майкъл Крамър. Вече не е вълнуващо и Аякс най-накрая изпълни най-важната задача – победи. При излизане от стадиона обаче преобладава смесено усещане: победихме, но имаше повече жители.

Тази неделя Аякс най-накрая ще изиграе още една класическа игра с висок интерес. Преднината пред ПСВ е две точки, което означава, че всяко пропускане оттук нататък може да се окаже фатално. В същото време Аякс ще срещне Фейенорд, който този сезон се изявява като страхотен противник във взаимен сблъсък. Освен това, след инстинктивното им ранно елиминиране в Шампионската лига, Аякс имаше само един начин да затвори добре сезона и това беше обем.

Достатъчна причина, с други думи, да взривим всичко в неделя от първата минута. За да стане ясно веднага, че няма абсолютно нищо за печалба от Фейенорд в Амстердам. Победата на Аякс в неделя гарантира, че Аякс ще влезе в международната пауза с поне две точки зад ПСВ Айндховен. Може би равенството означава, че само огромна разлика в головата разлика поддържа отбора на Амстердам на върха в таблицата. Ненужното поражение ще отключи цялата надпревара за титлата. Освен това в полза на ПСВ, ако приемем, че се уредят с Фортуна Ситард у дома. Така че няма място за самодоволство и няма време да скърбим за загубата от миналия вторник. Трябва да се спечели в неделя, защото това е най-важната класика от години.

READ  Мидема отсъства само от последната тренировка на Orange за решаващия мач от Европейското първенство | Понастоящем

Бадемба Бари (Туитър: Вграждане на туит † Имейл: B.Barrie@Ajaxshowtime.com)