Пък Питерс започва с победа на планински велосипед: „Не знам какво се случи“ | Колоездене

Пък Питърс (21) направи незаличимо впечатление, като спечели първото си състезание за Световната купа в елитното състезание по планинско колоездене в Нове Место. В дълбокия финал, в края на седмия рунд, Питерс надигра световната шампионка Полин Феран-Прево (31) и след това я остави зад себе си. Европейската шампионка Луана Льоконт завърши трета.

Миналия петък Pieterse вече беше резервирала място на първия ред със седмо място в състезанието по шорттрек и така тя кара от старта в състезанието за Световната купа. След първата обиколка британката Ефи Ричард водеше до средата на състезанието. Световният шампион от 2021 г. падна отново след спукана гума в четвъртия кръг, след което Pieters и Ferran Prevot поеха лидерството заедно.

Една обиколка по-късно Феран Приву успя да изостави Петерс и французите изглеждаха надграждащи това, но Петерс се затвори отново във втората половина на последната обиколка. Точно преди предпоследното падане Питърс изпревари действащия световен шампион и пресече линията само с няколко секунди преди края.

„Не знам какво се случи“, каза Питърс, изумен, веднага щом свърши. „Обикновено стартовете ми са доста добри, но отидохме твърде далеч. Мислех, че ще се взривя, но изглеждаше, че и другите бяха. Полин и аз карахме заедно, когато Ефи проби, той ни изведе отпред. Тогава се опитах да се успокоя и се получи.”

Преди уикенда Питърс се чудеше на глас къде ще стои на най-високо ниво. Тя тайничко се надяваше, че чрез мястото си в първите осем може веднага да покрие изискванията за квалификация за Олимпийските игри в Париж през 2024 г. След първото си състезание с елита Питърс получи ясни отговори. След кросоувъра и на пътя, той също принадлежи към абсолютния световен топ планински велосипед.