Холандските юноши победиха България и останаха на курса за Европейското първенство

Холандските юноши ще участват в Европейското първенство през 2023 г. На стадион „Янмар“ на ФК „Алмар Сити“ отборът на националния треньор Ервин ван де Луи победи с 3:1 българските си съотборници. Младата Швейцария победи Молдова с 3:0.

Холандските юноши имат 10 точки от четири от десетте мача, които играят, докато младата Швейцария води с 13 точки от пет мача. Двата отбора се сблъскаха в Швейцария миналия месец (2-2). Отборът от девет отбора е победител и се класира директно за първите 2 европейски първенства, които ще се проведат след година и половина в Грузия и Румъния. Останалите осем числа се състезават в плейофите за останалите четири билета.

Холандците обещават да продължат серията от квалификационните кръгове в понеделник следобед с мач срещу Гибралтар, последният голмайстор, който все още не е отбелязал гол.

Холандските юноши не започнаха добре срещу българите. Вратарят на Брайтън и Хоув Албион Кел Шербен прецени погрешно удара на Мартин Минзеу в 19-ата минута. Нападателят усети топката или несъзнателно я хвърли в късия ъгъл. Шербан беше на кратко разстояние пред линията си и се измъкна наполовина: 0-1.

Бившият играч на Аякс Юрген Екленкамп беше близо до изравняване малко след това, но вратарят Дамиен Христов изби топката. Стана равен преди почивката. Ian Matsen беше на правилното място, за да удари от отскока.

След почивката усилията за отбора на Ван де Луи приключиха. Влезлият като резерва на ВФЛ Волфсбург Мики ван де Вен, който направи своя дебют, даде центриране на Джошуа Циркзее в 46-ата минута. Нападателят успя да отбележи, когато Христов пусна топката. Топката беше през задната редица, когато Ван де Вен изпрати топката, но реферът отсъди, че не е.

READ  Пряко предаване: България - Черна гора | 24 март '23

Джърси се погрижи и за третия гол на холандските юноши. Той реализира дузпа с маркер, която бе отсъдена след фаул срещу Екеленкомб.

Холандските юноши достигнаха до полуфинал на последното европейско първенство тази година. Млада Германия беше по-добра в Унгария.