Аталанта 3-0 Леверкузен (22 май 2024 г.) Анализ на мача

Аталанта Бергамо спечели титлата в Лига Европа, като победи Байер Леверкузен с 3-0. В един красив финал Адемола Лукман беше абсолютният герой на Бергамо, като отбеляза три гола. С тази победа Аталанта печели първата си голяма европейска награда от основаването на клуба през 1907 г.

Леверкузен, който беше непобеден във всички турнири този сезон, загуби за първи път след 51 мача.

Основни местоположения Koopmeiners и Frimong

В Дъблин Teon Koopmeineers беше в титулярния състав за Atalanta, а Jeremy Frimpong беше титуляр за Bayer Leverkusen. Мартин Де Рун пропусна мача поради контузия, а Ханс Хатебоер и Мичъл Бакер бяха принудени да седят на пейката.

Добри новини имаше и за Шаби Алонсо, който отново успя да се добере до Флориан Вирц. Той се завръща в титулярния състав, след като не успя да започне последните четири мача. Треньорът на Аталанта Джан Пиеро Гасперини компенсира загубата на Де Рун, като върна Купмайнерс обратно и пусна Адемола Лукман като атакуващ полузащитник.

Заклинанието на Lookman в могъщата Аталанта

Тактическото вдъхновение на Гасперини се оказа златна възможност. Аталанта надигра Леверкузен от първата минута. Добре смазаната машина на Алонсо се търкаляше на всички страни и понякога беше с главата надолу. Аз съм нерадзурите Те направиха 1:0 в 12-ата минута на срещата. Давиде Запакоста проби десния фланг, центрира ниско и намери Лукман. Нигериецът сви топката в късия ъгъл и изпрати в екстаз черно-синия край на терена.

След 1-0 италианският глад все още не беше затолен. Аталанта продължи да натиска и Леверкузен не успя да участва. В 26-ата минута резултатът стана 2:0. Амин Адли сбърка и подаде топката на Лукман. 26-годишното крило се възползва максимално и вкара красиво топката в далечния ъгъл.

READ  „Треньорът Греъм Потър спира преговорите.“

След 51 мача без загуба Леверкузен допусна първа загуба. Особено когато Алекс Грималдо пропусна най-големия шанс за германците.

Противно на всички очаквания, Аталанта влезе във второто полувреме с преднина от 2-0 пред фаворита, но ако сме видели нещо от германците този сезон; Отборът никога не се предава.

Леверкузен не успява да пробие италианската стена, а Лукман прави хеттрика

След сигнала за полувремето Леверкузен направи всичко възможно да атакува. Шанс имаше и Фримпонг, но стреля над гредата. Въпреки че Леверкузен го искаше, изглежда не се получи. Аталанта се защитаваше с всички сили и не оставяше място в италианската стена.

Смелостта бавно потъна Deutsche Meister. Той стана свидетел на една атака след друга, които доведоха до загуба на топката. Времето тиктакаше в Дъблин и Леверкузен излизаше напред с все повече и повече хора. От друга страна, това разбира се осигурява и повече пространство за бързи контраатаки.

Това също дойде в 76-ата минута, Джанлука Скамака даде топката на Лукман. Той подаде победния мач на Едмънд Тапсоба и вкара топката по зашеметяващ начин: 3-0.

След този нокаут Леверкузен продължава да се опитва. Все още имаше положения за германците, но те не отбелязаха голове.

Ханс Хатебоер влезе в игра след 84-ата минута и също му беше позволено да се наслади на празничното представяне на Аталанта на терена. De Roon, Koopmeineers, Bakker и Hateboer спечелиха Лига Европа, като Frimpong загуби за първи път този сезон.