Белгийските лъвове победиха България и са на 1/8-финалите на Европейското първенство

Националната баскетболна асоциация спечели с 80-89 в решаващ мач срещу България в сряда вечерта в Тбилиси, Грузия. Това ги класира за финалната фаза на Европейското първенство по баскетбол в Берлин.

Белгийските лъвове не бяха сами в Тбилиси, тъй като грузинците получиха безплатни билети, за да дойдат и да подкрепят белгийците. Защото ако България победи, за Грузия ще е свършено. Първата четвърт беше равностойна, като белгийците имаха по-голямо темпо и отбелязаха, но след бърз пробив отхвърлиха няколко лесни положения. България търсеше тройка и успя. Първата четвърт завърши 19-20 в полза на белгийците с дългия удар на Редтин Обасохан.

Две тройки на капитана Максим Де Зееу, Еманюел Льоконт преследваха всички, Исмаил Бако с дълга тройка и третата тройка на Обасохан направиха преднина от цели тринадесет точки. Кои бяха първите привърженици на грузинския дом? „Бел-Ки-А“ — скандираха, като междувременно се промениха „звънец“. 30-41 беше резултатът на полувремето след най-добрата четвърт на Лъвовете.

Антибългари

Звездата на българския тим Саша Весенков получи помощта на Павлин Иванов след почивката, той отбеляза 8 точки: 45-45, Белгия загуби преднината. Обазокан беше единственият белгиец, който понякога можеше да устои. Но тогава имаше подкрепата на Lecomte и Jean-Marc Mwema. Два технически фаула помогнаха на съпротивата на българите: 55-61. Поправен е лош старт на тримесечието.

При 60-66 лъвовете трябваше да стоят още десет минути. Кевин Тумба успя да заби след асистенция на Джонатан Табу: 60-69, но неизбежното дуо Дий Пост и Весенков също отбеляза: 75-79 две минути преди края. Минута преди игра Весенков загуби самообладание. Той отнесе и технически фал за протеста. България не успя да отбележи в последните три минути, а Обасохан и Табу го довършиха от линията за наказателни удари: Лъвовете организираха парти в адвокатска кантора в Тбилиси и взеха чартърен полет до Берлин с четири отбора в четвъртък. Лъвовете вече се справят по-добре от предишното Европейско първенство през 2017 г., когато не успяха да оцелеят в груповата фаза.

READ  Акциите са високи след коледните празници

Вечерта Черна гора победи домакина Грузия. Беше 73-81. Това означава, че Лъвовете завършват четвърти в своята група.