Възрастните белгийски лъвове са на 1/8-финалите на Европейското първенство, сега защитават шампиона Словения | ЕК Баскетбол

Белгийските лъвове имаха една цел на Европейското първенство по баскетбол и тя беше да стигнат до 1/8-финалите в Берлин. Преди това, след победи над родината Грузия и световния шампион Испания, те трябваше да победят България.

Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, тъй като България има страхотен играч в отбора Александър Весенков. След напрегната първа четвърт Обасогун изведе Белгия напред със сирена.

Този резултат беше на отбора на белгийските лъвове, подкрепян от грузински фенове със смелост и остра защита и благодарение на точността на Обасохан и Льоконт, на полувремето на таблото имаше бонус от 11 точки.

Но след почивката българите внезапно откриха огън с експлозиви. Белгийската реакция не успя да се материализира и внезапно успокоителната преднина беше напълно изчезнала. За щастие Леконт (общо 20 точки) и голмайсторът Обасохан (25 точки) върнаха ритъма си навреме.

В напрегната последна четвърт националният селекционер Дарио Керя направи смел залог: той избра опита (Табу, Де Живе и Жилет) пред младостта (Льоконт и Пако), но залогът се изплати.

Табу излезе със страхотни асистенции и точки и беше точен от линията на наказателното хвърляне. Белгийските лъвове не се огънаха под натиска, оставяйки българската звезда Весенков разочарована. Сигурен бонус е успешно задържан: 80-89 е крайният резултат.

Така Белгия оцеля в груповата фаза на Европейското първенство по баскетбол с три победи. Като 2015 г., Лъвовете са такива.

Лъвовете завършиха своята група като №4 и ще се изправят срещу защитаващия шампиона Словения в осминафиналите в събота.

Ведет Лука Дончич (Далас Маверикс) отбеляза 47 точки срещу Франция днес, вторият най-висок индивидуален резултат на Европейското първенство.

READ  Очаква се Джанис Адетокунмпо да играе на Коледа, според съобщенията Донте Ди Винченцо ще се върне за Bucks

Еди Терес вкара 63 на Европейското първенство през 1957 г.: рекордът се държи от белгиец.

Точки Белгия: Обасоган 25, Льоконт 20, Де Геаве 13, Табу 9, Жилет 8, Баго 6, Мвема 3, Тумба 3, Ванвийн 2.