Джаксън се гмурка във вълнуващо време под рекорда на Шипърс и печели златния медал в Световната купа | Понастоящем

Шерика Джаксън спечели златото на 200 метра на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн в нощта от четвъртък срещу петък за втори път. Ямайката записа 21.45 минути и Дафне Шипърс загуби своя шампионски рекорд.

Флорънс Грифит Джойнър е единствената жена, която е била по-бърза от 28-годишния Джаксън. Американецът, който почина през 1998 г., се състезава на Олимпиадата през 1988 г. в Сеул с време 21.34, 34-годишен световен рекорд.

Джаксън беше много по-бърз от конкуренцията на Хейуърд Фийлд. Шели-Ан Фрейзър-Прайс, която стана световна шампионка на 100 метра миналия уикенд, спечели среброто с време 21.81 и бронза на британката Дина Ашър Смит с време 22.02.

Със своето вълнуващо бързо време Джаксън също извади Record Schippers от отчетите седем години по-късно. Холандците отбелязаха 21.63 на финала в Пекин през 2015 г., най-бързото време на финал на Световно първенство. Числото на Шипърс от 21,63 остава европейският рекорд и вече е осми в света.

Най-бързото време на 200 м при жените

• 1 – Флорънс Грифит Джойнър – 21.34 (1988)
  • 2- Шерика Джаксън – 21.45 (2022)
  • 3. Илейн Томпсън – Хера – 21.53 (2021)
  • 4- Шерика Джаксън – 21.55 (2022)
  • 5- Флорънс Грифит Джойнър – 21.56 (1988)

Луда радост след края с Шерика Джаксън.

снимка: Getty Images

Времето за записване на Грифит Джойнър се задава

Преди две години жените от Ямайка се доближиха все повече и повече до световния рекорд на легендата Грифит Джойнър, който също постави световен рекорд на 100 метра за 34 години с 10.49.

На игрите миналата година Илейн Томпсън-Хера отбеляза 21,53 точки, а преди месец Джаксън бяга 21,55 пъти. С 21.45 Джаксън отново се скри в Юджийн.

READ  Селекцията на Айндховен е отложена поради изгубена птица, заминаваща за Монако | Айндховен

Фрейзър-Прайс остана в десет световни титли поради второто си място. 34-годишната състезателка се нуждае от още едно злато от Световната купа, за да се изравни с легендарния си сънародник Юсейн Болт.

В състезанието при мъжете Ноа Лайлс бе коронован за световен шампион на 200 метра за четвърти път. Американски рекорд 19.31.