Мароко се класира за първи път от 36 години на осминафиналите на Световното първенство | Световно първенство по футбол в Катар

Мароко се класира за осмото Световно първенство за първи път от 36 години. Отчасти благодарение на Hakim Ziyech, Atlas Lions се установиха в Канада, превръщайки печалбите на групата в реалност. Отвръщайки, Мароко пресече линията след почивката: 1-2. Белгия спря при 0:0 срещу Хърватия И се изключва.

В продължение на 99 минути хиляди марокански фенове подпалиха стадиона в Тумама със сцени като в котел. Адски подсвирквания, когато Канада беше с топката, оптимистични писъци, когато техният отбор пресече средната линия, и преди всичко силни възгласи, когато топката удари мрежата два пъти. Благодарение на победата над Канада, победителят в групата Мароко се класира за фазата на елиминациите на Световното първенство за първи път от 1986 г. И да, разбира се, това доведе до експлозия от възторжена наслада по трибуните и на терена след финала свирка.

В крайна сметка именно Хаким Зиех постави страната си на пътя към историческо постижение. Бившият играч на Аякс с благодарност се възползва четири минути по-късно от груба грешка на канадския вратар Милан Борган. След неразбирателство със защитниците, вратарят пусна топката право в краката на Зиех, който успя да уцели хладнокръвно изоставената врата.

Хаким Зиех направи 1-0. ©AP

Връщането на левия крак обратно в селекцията се превърна в нов майсторски удар. Под ръководството на босненския национален селекционер Вахид Халилходжич, Зиех беше игнориран повече от година, но след пристигането на новия треньор Уалид Рекрагуи, Зиех отново блесна, както в годините си в Амстердам. Миналия понеделник той изигра ключова роля в мача срещу Белгия (2-0) с асистенция, а този следобед вкара първия си гол на Световно първенство.

Мароко, с участието на Суфиан Амрабат и Насир Мазрауи в основата и появата на Закария Абу Халил, нанесе нов удар на канадците, които вече бяха елиминирани преди края на първото полувреме. След дълга топка на Ашраф Хакими, нападателят Юсеф Ал-Нусаири удари късия ъгъл. Той отбеляза отново преди полувремето, но този гол не беше зачетен поради засада. Нещастен автогол на Naif Ajeerd причини малък хендикап малко преди почивката, но победата вече не беше застрашена въпреки неотдавнашната атака на канадците, включително удар с глава на гредата.

Незабравимо световно първенство

Така Мароко остана на второ място, Хърватия, която завърши наравно 0:0 срещу Белгия и си осигури победа в групата. В резултат на това Мароко ще срещне втория в класирането в група Е, в която Испания, Германия, Япония и Коста Рика ще си разменят картите тази вечер. За мароканските фенове в следващите часове ще бъде тревожно коя страна ще бъде следващата спирка на мечтаното пътешествие из Катар. За тях турнирът вече е незабравим благодарение на фантастичната групова фаза.

„Ние сме невероятно щастливи.“
Мароканският футболен отбор направи много хора щастливи. Поне така каза националният селекционер Уалид Реграги. Не беше лесно“, спомни си Реграгуи за мача. „Но имахме шанс да напишем история и не искахме да го пропуснем. Изминахме дълъг път и постигнахме целта си. Ние сме невероятно щастливи.“

Regragui вярва, че дори повече е възможно. Не искаме да спираме до тук. Искаме да стигнем отвъд осминафиналите. Но първата ни цел беше да преминем груповата фаза. Наистина проработи.“

Хаким Зиеч се изказа със суперлативи. Бившият играч на Аякс каза: „Вкарването на гол на Световното първенство е като сбъдната мечта. Играхме нашата собствена игра, със собствена тактика и собствена стратегия. Всичко вървеше по начина, по който го искахме. Днес написахме история.“

Вижте всичко за Световното първенство в Катар тукс най-новите новини, график на игрите на Orange, график на игрите, статии, колони, видеоклипове и подкасти.

| програма
Гледайте тук пълен график в Катар. Гледайте специалния център за мачове от Световната купа тук!