Рохан Денис дава на Jumbo-Visma етапна победа и фланелката на лидера в Round Down Under

Рохан Денис връчи на Jumbo-Visma първата победа за 2023 г. в Tour Down Under. Австралиецът надскочи водещата група от петима състезатели на трудния финален етап и умело се отдръпна от останалите избягали Джей Файн, Саймън Йейтс, Гай Хиндли и Мауро Шмид на последното място Виктор Харбър. Алберто Бетиол загуби много време поради крампи и загуби капитанската си фланелка от Денис. Хаус фаворитът Майкъл Матюс не изигра съществена роля във финала поради лош късмет.

защити
С Алберто Бетиоле в оранжевата фланелка на лидера, пелотонът стартира на коварен етап до Виктор Харбър, с 2400 метра изкачване по целия път. Вече имаше известно напрежение предварително, защото понякога вятърът може да играе важна роля. Мануел Поаро (Астана Казахстан) и Йохан Джейкъбс (Movistar) не искаха да чакат; Те избират ранния полет.

След петдесет километра пелотонът беше разбит на парчета от Jayco AlUla и Обединените арабски емирства. Първите фенове на WorldTour 2023 бяха истински. Около петдесет състезатели бяха в предната група, включително Петиол, Майкъл Матюс, Люк Блаб и Магнус Шефилд. Между другото, лидерът на Jayco AlUla Matthews успя да спечели три допълнителни секунди по време на междинните спринтове, което го постави на близо четири секунди зад Betiol.

Майкъл Матюс (вдясно) спечели три бонус секунди по пътя – Снимка: Кор Вос

Матюс злощастна петица в атака
Когато пистата зави в друга посока, пелотонът се изправи срещу вятъра и последва прегрупиране. Въпреки това, тя остана нервна в началото на финала, който беше оцветен от Nettle Hill (2,5 км при 6,8%, максимум 15,6%) на двадесет километра от финала. Точно преди това изкачване Матюс беше внезапно изоставен от лош късмет. Трябваше да смени моторите си и да изостане.

READ  Аякс ще предложи 20 милиона и огромна заплата

Jay Vine (ОАЕ) избра да атакува точно в този момент и Simon Yates (Jaico Al-Ula) скочи върху Nettle Hill. Мощният Рохан Денис (Jumbo-Visma) успява да се присъедини към Гай Хиндли (Bora-Hansgrohe) и Мауро Шмид (Sodal Quick-Step) на върха. Петимата влязоха с преднина в последния етап. Последва тънък пелотон, тъй като Матюс все още липсваше, на двадесет секунди.

Снимка: Cor Vos

Алберто Петиол получи конвулсии
Йейтс не участва отпред, знаейки, че колегата му лидер е отзад. Така другите четирима задаваха темпото и това работеше много добре, защото преднината се увеличи до 40 секунди. Тогава се случи нещо забележително с Алберто Бетиоле: италианският лидер получи тежки крампи на 11 километра от финала и не можеше да продължи напред. Той загуби много време и така загуби лидерството си в класацията.

В последните пет километра петте най-добри бегачи не са застрашени. В първата преследваща група някой като Калеб Юън все още се надяваше да се свърже, но разликата беше твърде голяма за това. Във водещата група тактическият двубой за етапна победа започна в последния километър. Изглежда, че Хиндли се отдалечава на крака, но Денис го хваща. Знаеше много мощност Да създаде дупка, която вече не може да бъде затворена.

Денис Дабъл
Така Денис Джъмбо-Висма спечели първата победа за 2023 г., две секунди пред Файн, Шмид и Йейтс. Хиндли го следваше пет секунди назад, а връхлитащият пелотон пресече линията 11 секунди след Денис.

Австралиецът от холандския национален отбор, отчасти заради бонусите на линията, е новият лидер в генералното класиране. Той е с три секунди пред Вайн и с 12 секунди пред Шефилд. Освен това разликите са малки.

READ  Италианският волейболен талант Итума, на 18 години, почина след падане от хотелска стая в Истанбул друг спорт