След сезон на сътресения и отклонения, Ван дер Поел е „единственият“ фаворит на Световната купа | Понастоящем

Матю ван дер Поел ще стартира в неделя като един от фаворитите в шосейното състезание за Световната купа в Уолонгонг, Австралия. 27-годишният състезател изглежда се е върнал на върха навреме след година, в която редуваше големи победи с по-малко моменти.

Понякога сензационното му участие на Световното първенство на пътя все още идва на ум. Ван дер Поел беше на път да вземе златото в Йоркшир през 2019 г., докато внезапно колабира в английския студ и дъжд на 12 километра от финала.

„Това беше пропусната възможност“, каза Ван дер Поел миналата седмица в Хоглайд във Фландрия. „И нямате много шансове да станете световни шампиони. Така че да, все още мисля за Световната купа от време на време.“

Капитанът на Alpecin-Deakoninc ще започне третия си световен шампионат с елита едва в неделя – миналата година той завърши осми в Льовен – но той натрупа достатъчно опит, за да знае, че шосейното състезание за световния шампионат „винаги е странна писта“. „Никога не знаеш как ще протече състезанието. За да спечелиш, така или иначе се нуждаеш от късмет.“

Ван дер Поел вече четири пъти е печелил световната титла по велокрос. „Надявам се, че в кариерата си мога да стана световен шампион на пътя един ден. И да мога да го отметна от списъка си“, каза той на холандския отбор в австралийския хотел в четвъртък. AP.

„Със сигурност не беше пълно фиаско при предишното ми участие в Световната купа, но се надявам да съм по-близо в неделя. Освен това остарявам с един ден. Шансовете да получа тази фланелка с дъга намаляват всяка година.“

Лошата форма в тура остава въпросителна за Ван дер Пол

Когато Ван дер Поел е в най-добрата си форма, понякога изглежда сякаш победите следват автоматично. Но спадовете през последните години доказаха, че нищо не се случва автоматично със супер талант като „VDP“.

И този сезон Ван дер Поел трябваше да се бори с няколко трудни удара. По време на проблеми с гърба Той започна годината с рехабилитация и успя да кара първото си състезание едва в средата на март. С победи на Обиколката на Фландрия и в първия етап на Джиро д’Италия, скоро последваха най-важните моменти, но след това нещата се объркаха на Обиколката на Франция. Ван дер Поел е карал много по-малко от колата си във Франция нормално ниво И падна в единадесетия етап.

„Остава малко под въпрос защо нещата не вървят добре в Обиколката“, каза Ван дер Поел миналата седмица. „Може би направих грешката, като не докоснах мотора си дълго време след Джиро. Карането беше разочарование, но вече е минал етапът. Възстанових се добре след това.“

Холандецът и екипът му са мислили да обяснят проблемите си през последните години. „Но ние не искаме да навлизаме в това твърде дълго. И фокусът бързо се насочва към всички лоши неща. Но ако погледнете състезанията, които спечелих през последните две години и целите, които все още постигам , не можеш да кажеш, че съм лош, „Този ​​сезон определено не се провали.“

READ  Победителят от Тур дьо Франс Ян Улрих призна, че е използвал допинг: „Чувствам се виновен“ | Колоездене

Ван дер Поел се чувства добре

Ван дер Поел си отдъхна след Тур дьо Франс, след което се подготви за последната си голяма цел от пътния сезон с тренировки в Испания и у дома в Белгия: Световната купа в Австралия. Само преди 2,5 седмици той реши, че е достатъчно добър, за да участва в Wollongong, след като натрупа три победи в четири по-малки белгийски състезания.

„Все още не е страхотно, но се надявам да съм добре в неделя“, каза Ван дер Поел в четвъртък. „Тук съм едва от понеделник. Отнема известно време, за да свикна.“

VDP вярва, че е имал по-добра подготовка за Световната купа от миналата година, когато се бореше с проблеми с гърба в навечерието на турнира в Белгия. Но холандският лидер знае, че усещането за по-добро състояние не е гаранция за шосейното състезание в неделя.

„Познавам тялото си добре и направих всичко възможно, за да бъда за това Световно първенство. Но на турнето също видяхме, че това не е точна наука. Понякога нещата не вървят така, както искате, и нещата не стават вървете по начина, по който искате. Тялото не е машина. Понякога може да е лошо, но имам чувството, че съм добре. Иначе нямаше да пътувам. Дали е достатъчно за неделя, никога не се знае .. Но ще го направя.“

Шосейното състезание за мъже започва в неделя в 2.15 сутринта (холандско време). Пелотонът трябва да преодолее общо 3945 височини в състезанието от 266,9 километра. Палачът е връх Плезънт (1,1 километра при 7,7 процента), който трябва да се изкачи дванадесет пъти. Краят е около 8.50 часа.

READ  Vuelta 2023: Primoz Roglic победи силния Remco Evenepoel и новия лидер Sepp Kos

Юп Зотемилк все още е последният световен шампион в Холандия. Легендата на колоезденето беше най-добрият на италианското Джавера дел Монтело през 1985 г.