Стивън Уилямс печели Tour Down Under след титанична битка с Narvaez, Del Toro и Limen на Mount Lofty

Неделя, 21 януари 2024 г. в 4:57 сутринта

Стивън Уилямс спечели общата победа в последния ден на Tour Down Under. Британецът от Israel-Premier Tech започна последния етап до Mount Lofty като лидер и успешно защити жълтата си фланелка. На последното изкачване той имаше ожесточена битка с Джонатан Нарваез, Айзък дел Торо и Барт Лемен. Уилямс спечели етапа и крайното класиране. Лемен завърши четвърти в етапа и пети в крайното класиране.

Програмата включва изкачване на хълм над 2800 м до Mount Lofty, с три изкачвания (6 км при 3,3%, но последните 1,3 км при 7,3%) по маршрута през последните 60 км. Стивън Уилямс защити фланелката на лидера пред Оскар Онли, който беше едновременно със своя сънародник. Джонатан Нарваес и Айзък дел Торо го последваха на пет секунди, последвани от Джулиан Алафилип, Барт Лемен и Саймън Йейтс на шестнадесет секунди от Уилямс.

Сцената беше оцветена със седем нападатели до достигането до финала. Гил Гелдерс (Soudal Quick Step) беше единственият белгиец отпред и той беше с Антонио Моргадо (ОАЕ), Франк Бонамор (Decatlon AG2R La Mondale), Симон Йешке (Cofidis), Стефан де Боде (EF Education-Easy Post) Морис Балерстед (Alpecin Desoninck) и Якопо Моска (Liddle Trek). Те издържаха до последното изкачване на планината Лофти.

Напрежение при последното изкачване на връх Лофти
Пет километра преди финала пелотонът видя последните останали избягали. Моргадо и Гилдърс направиха последен опит да останат далеч от ръцете на големите мъже, но новите професионалисти също видяха, че това няма да проработи. Фаворитите отидоха до Мон Лофти, за да определят кой ще спечели етапа и кой ще спечели крайното класиране.

READ  Мароко продължава въображаемата и гигантска битка в Ал Хор | световно първенство по футбол

Това се превърна в истинско загубено състезание в последните два километра. Първата атака дойде от дел Торо и той имаше само четирима рицари със себе си. Нарваес беше зад волана, докато Уилямс и Лемин се бореха да настигнат. Лорънс Пете също беше там и успя да се измъкне от останалите четирима. Въпреки това, след като дел Торо отново ускори, той беше арестуван.

Лемен завърши четвърти в своя дебют в WorldTour
Лемен си проправи път до четвъртото място на последните 500 метра. Трябваше да наблюдава Уилямс скоростно състезание Той спечели етапната победа в Mount Lofty и общата победа в Tour Down Under. Нарваес и дел Торо бяха изоставени и им беше позволено да заемат финалния подиум. Lemmen завърши от името на Visma| Rent a bicycle се класира на четвърто място във финалния етап и пето в генералното класиране.

Барт Лемен се състезава за финалния подиум – Снимка: Кор Вос

Пити допълни челната петица във финалния етап. Зад тях Алафилип водеше следващата група, десет секунди пред Уилямс. Холандците ПАОК Молема (девети) и Ларс Бовен (десети) заеха двете места в тази група и завършиха в челната десетка. Носителят на Willunga Hill Оскар Онли също беше в тази група; Той завърши 21-ви и успя да задържи Lemmen зад себе си в световната ранглиста.