Хърватия победи Япония в първата дузпа в Катар и стигна до четвъртфиналите

Футбол NOS

Хърватия достигна четвъртфиналите на Световното първенство, като победи Япония. След вълнуващи 120 минути, в които и двете страни отбелязаха по един гол, трябваше да се реши дузпа. В него фатални бяха грешките на Такуми Минамино, Каору Митома и Мая Йошида от Япония.

На четвъртфиналите Хърватия ще срещне победителя от Бразилия и Южна Корея. Мачът започва тази вечер в 20 часа.

Гледайте резюмето Хърватия-Япония

Япония и Хърватия се бориха за всеки метър в Ал Вакра. Играта беше в добра форма, но не доведе до голям парад от голове през първото полувреме.

Изпълнен с футболен интелект, хърватският халф с Лука Модрич, Марчело Брозович и Матео Ковачич не беше в правилния ритъм. В Япония креативни играчи като Даичи Камада и Рицу Доан не получиха много място за изява.

Първото полувреме донесе само две страхотни положения. Иван Перишич проби топката, но ударът му беше отразен от Шуичи Гонда. Маеда сякаш се плъзна при центриране, но не можа да удари топката.

Япония става все по-силна

Половин час по-късно нещата се оправиха за Япония, която върна Германия у дома в груповата фаза. С плавна игра на позиция играчите на националния селекционер Хаджиме Мориясу избутаха Хърватия по-назад. Заплахата от японците нарасна и в 43-ата минута заслужената преднина бе реална.

Дайзен Маеда беше най-силен след центриране на Рицу Доан (бивш играч на Гронинген и ПСВ) отбеляза откриващия гол. Бързият нападател на Селтик отбеляза първия си гол за Катар.

Професионални кадри

Маеда празнува гола си с Доан

И това беше жалко, защото след почивката нещата за хърватите бяха малко по-добри един за друг. Второто полувреме започна с опасен далечен удар на Ендо, но след това Хърватия влезе малко по-добре в мача.

Солидна глава Перичич

Точно в момент, когато Япония владееше повече топката, те удариха Хърватия. Деян Ловрен завъртя топката покрай японската врата, след което Перишич пропълзя пред крака му и кимаше безмилостно (и много агресивно).

Това беше първият гол на Перишич от май за клуб или държава. Неслучайно се разписа на финалния турнир. С удара си с глава срещу Япония, той, заедно с Кристиано Роналдо и Джердан Шакири, е единственият футболист, отбелязвал гол на всяко Световно първенство и Европейско първенство от 2014 г. насам.

След равенството картината на играта се промени още повече. Модрич беше близо до постигането на два гола на един, когато взе топката от ретур с едно движение. С чисто спасяване Гонда прати топката над гредата.

За Япония това беше въпрос на оцеляване за известно време, но хърватската доминация не предостави много възможности в крайна сметка. Япония прие удължаването и успя да го оттегли с разумна лекота.

Първа извънредна работа в Катар

Двубоят се промени и в първото продължение на световното първенство в Катар. Тъй като и двата отбора разбраха, че една грешка може да бъде катастрофална, бяха поети по-малко рискове. Само суперзвездата Камада се доближи до 2-1 със силен удар.

Ройтерс

Модрич целува челото на героя от дузпата на Левакович

Стигна се до дузпи, като най-готини се оказаха хърватите. Наказателните удари на Минамино, Митома и Йошида бяха спасени от вратаря Доминик Левакович, който се превърна в героя на вечерта.