Благодарение на хеттрик на Гудус Аякс едва не взе плячката в България

Четвъртък, 24 август 2023 г. в 21:54 ч• Йерун фон Попел • Последна актуализация: 22:21

Аякс записа голяма победа срещу Лудогорец в четвъртък вечерта. В първия мач от плейофите за Лига Европа тимът от Амстердам бе взет от Мохамед Кудуз с три гола. Брайън Брофи също направи такъв. След почивката Аякс трябваше да прибере гол от дузпа на Оливър Вердън поради злополучна дузпа: 1-4. Аякс може да завърши след седмица на Йохан Кройф Арена. Отборът на Морис Стейн ще бъде независим в Ередивизи следващия уикенд (както и останалите европейски участници).

Стейн отбеляза в началото, че Анас Салах-Един беше „неубедителен“ в първите два мача от сезона. Така Оуен Вайналд получи шанс на левия бек. Промени имаше и в халфовата линия: Кенет Тейлър замени Франко ван ден Боуман, а наказаният Стивън Бергуис беше на 10-о място. Мохамед Кудуз се премества от дясната страна на атаката, оставяйки Карлос Форбс на пейката. В Лудогорец се завърна след контузия вратарят Серхио Пот, който игра осем сезона за Грьонинген.

Аякс започна мача колебливо и се бореше да намери инерция в атаката си. Откриващият гол на Гудус в 16-ата минута почти дойде от нищото. Гана не се поколеба да стреля силно и ниско в късия ъгъл от границата на наказателното поле: 0-1. Няколко минути по-късно той удвои преднината след много хубава атака на няколко диска. Контактната точка Брайън Брофи беше много силен с топката и след това имаше решаваща централна топка срещу Тейлър Кудус. От близка дистанция дясното крило хладнокръвно отбеляза: 0-2.

READ  България затваря въздушното пространство за руски полети

Аякс нямаше от какво да се страхува от българите през първото полувреме и направи 0:3 в 40-ата минута. Брофи засече с глава центриране на Оуен Уайндал между краката на Пат. В началото на второто полувреме дойде Forbes. Криловият нападател веднага усети добрата контраатака на Аякс в петдесетата минута. Португалецът се втурна покрай съперника си впечатляващо и се измъкна покрай Стивън Бергвийн. Капитанът нямаше място да отправи удар и нанесе гол на Кудус. Ганаецът лесно връща топката обратно, за да подпише своя хеттрик: 0-4.

За разлика от преди почивката, Джей Кордър бе тестван на няколко пъти през втората част. Вратарят на Аякс се показа с красиви рефлекси. Например Кордер реагира много бързо, когато пред него се появи Руан Секо. След като трябваше да отбележи гол срещу Goalie в седемдесетата минута, Аякс допусна дузпа. Това се дължи на много неудачна игра с ръка на Жорел Хато, който получи центриране от твърде близо до ръката си. Гардът, блокиран с лазерен показалец от трибуните, избра правилния ъгъл, но не успя да попречи на Оливър Вердън да вкара дузпа: 1-4. В добавеното време Картър вкара опасен тиккер от долния ъгъл на Гайо Видал.