Говорителят на стадиона вижда сина си да взема златото на 1500 метра на текущото Световно първенство по лека атлетика

В нощта от вторник срещу сряда Джейк Уайтман стана световен шампион на 1500 метра на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн при специални обстоятелства. Британецът изненадващо взе златото, а говорител на терена беше баща му и треньор Джеф Уайтман.

„Да, това е моят син“, каза гордо Джеф Уайтман, докато синът му се бореше на пистата като победител в Хейуърд Фийлд. Тогава другите говорители го прегърнаха.

61-годишният Джеф Уайтман е бил професионален спортист през 80-те и началото на 90-те години. Веднъж се е състезавал на европейско първенство като маратонец.

Сега, в допълнение към треньора на сина си, той също е говорител от години на големи атлетически събития като мачовете от Диамантената лига и по този начин Световната купа.

Радост в Джейк Уайтман.

снимка: Getty Images

Аз съм най-гордата майка на света

В Юджийн Джеф Уайтман видя сина си Джейк Уайтман да постигне най-голямото постижение в кариерата си до момента. Във финала на 1500 метра 28-годишният младеж беше с 3.29.23 по-бърз от норвежеца Якоб Ингбригтсен (3.29.47). Испанецът Мохамед Катер спечели бронза с рекорд 3.29.90.

След церемонията по награждаването Джеф Уайтман слезе от трибуните, за да прегърне сина си.

Майката на Джейк Уайтман също е била на корта в Юджийн и също е бивша спортистка. Сюзън Тоби пробяга олимпийския маратон в Сеул през 1988 г. След победата на сина й камерите скоро се насочиха и към Туби. „Аз съм най-гордата майка на света“, каза тя. Когато стадионът беше празен, той също се снима с баща си, майка си и златния си медал.

Световният рекордьор Уорхолм разочарова

Финалът на 1500 метра не беше единствената финална битка в петия ден от Световната купа. Бразилецът Алисон дос Сантос спечели златото на 400 метра с препятствия, рекорд на шампионата от 46.29.

Норвежкият олимпийски шампион и световен рекордьор Карстен Уорхолм първи излезе от завоя към финала след 300 метра, но рухна в последните метри. Той завърши седми с време 48.42 точки.

Словенският дискохвъргач Кристиан Зее спечели златото с дистанция 71.13. Световната титла в скока на височина при жените беше плячка на австралийката Елинор Патерсън. Скочих 2,02 метра и това беше достатъчно за злато.

Завършване на финала на 400 метра с препятствия.