Пет километра, пълни с изненади при откриването на ски сезона: финалите на Световната купа в La Bergsma

Каране на ски NOSсредно

Пет километра, пълни с изненади в Тиалв: Бергсма не се класира за Световната купа

Откриването на ски сезона поднесе много изненади в първата отсечка.

От кандидатите само Патрик Руест направи това, което се очакваше от него в квалификациите за Световното първенство. Той спечели 5000 м с отличие (6.11.40), но съперникът му Йорит Бергсда имаше разочароващо 10-о място в Хееренвеен (6.21.36).

В резултат на това 37-годишният Бергсма не се класира за първите четири международни състезания за сезона.

Бо Снеленк, победител в класирането на Световната купа на дълги разстояния миналия сезон, също изненадващо пропусна стартовия билет. Също като Марсел Боскер и Карс Янсман, които успяха да се сдобият с билет преди година.

Останалите четири билета за Световната купа отидоха при Крис Хейзинга (6.16.33), Джеси Спейерс (6.16.46) – и двамата поставиха впечатляващ личен рекорд – Марвин Талсма (6.17.60) и Герт Виерда (6.17.75).

Chris Huizinga кара второто най-добро време след Rost

Руст беше повече от доволен от стабилното си пътуване, но за Бергсма това беше голяма неуспех. „Мислех, че се пързалях добре тази седмица, но не успях да го пусна на леда днес. Иска ми се да имам ясно обяснение.“

Бергсма се надява да се класира за 10 000 метра в неделя. „Сезонът все още не е съсипан. Просто се надявам да карам топ 10 и ще карам и маратони. Тогава ще завърша всички топки по-късно през сезона.“

Вижте отговорите от Bergsda и Ruist:

Името Speijers е едно от най-ярките и малко известни в списъка на скейтърите, които успяха да спечелят билет за Световната купа. 21-годишният IKO скейтър завърши последен на 5000 метра по време на националния си дебют в Allround преди три години, но направи големи крачки миналото лято.

READ  Ван Дайк и Салах пропускат мача с Ливърпул, но са готови за Шампионска лига | футбол

Спайгър наистина впечатли на втория етап със забележително бързо време: с 6.16.46 той счупи девет секунди от личния си рекорд. Освен това, това беше второто най-бързо време за сезона, тъй като само Рост беше най-бърз до момента.

Изненадващо каране на ски Speijers следва маршрута на Ван дер Поел: „Знаех, че съм в добра форма“

„Знаех, че съм в добра форма, но не го очаквах непременно“, отговори Шпайерс, който каза, че той и неговите треньори са били вдъхновени от тренировъчния стил на двукратния олимпийски шампион Нилс ван дер Поел. Шведът, който след това се пенсионира, беше известен с това, че прекарваше много часове в тренировки на мотора и след това правеше много обиколки на леда с висока скорост.

„Научихме уроци от него, но не го следваме сляпо“, каза Спайгърс. „Той успя в някои неща, а в други не.“

Дениз бързо в първите 500 метра

Първият кръг от състезанието на 500 метра приключи. Там също първите пет изглеждат изненадващи (засега). Сибас Диниз, шести на миналогодишното първенство на WCKT, постави най-бързо време с личен рекорд от 34.70. Европейският шампион в спринта Мерийн Шеперкамп постигна второ време с време 34.76 секунди.

В челната петица са още младите таланти Дженинг Де Бу, Тим Принс и Стефан Уестенброк, които събраха 35.04 точки.

Но състезанието на 500 метра все още не е решено, защото вторият кръг ще се проведе в Тиалв от 20:46 часа. Петимата скейтъри с най-добри времена след първите два кръга се класират за финалите на Световната купа.

Опитните спринтьори Kai Verbij, Dai Dai N’tab и Hein Otterspeer все още трябва да работят усилено във втория манш: те все още са далеч от първите десет.