Фиорентина се класира за финала на Лигата на конференциите за сметка на Клуб Брюж, а това е лоша новина за Аякс

Италианският отбор Фиорентина се класира за финала на Европейската лига на конференциите в сряда вечерта за сметка на клуб Брюж от Белгия. След победа с 3-2 в първия мач, победа с 1-1 във втория мач беше достатъчна за италианците, за да си осигурят стартов билет за финалната битка за втора поредна година. Това е лоша новина за Аякс в битката за директно класиране в основния турнир в Лига Европа.

Дълго време Клуб Брюж изглеждаше като отлична отправна точка за реванша при гостуването си на Фиорентина, но голът на Мбала Нзола в първата минута на добавеното време сложи край на това. Така Фиорентина работи срещу кракера в Белгия с предимство. Италианците не показаха в началото, че търсят по-голяма разлика. Те не бързаха с всичко и дадоха топката на Клуб Брюж. Но след седемнадесет минути настъпи промяна. Максим Де Куйпер превърна отлично центриране на Ханс Ванакен в гол: 1-0 за домакините.

Статията продължава под видеото

Откриващият гол, който Ванакен в крайна сметка щеше да отбележи, потвърди, че Фиорентина трябва да дойде. Дойдоха и посетители. Имаха добри шансове да изравнят, включително и чрез Кристиан Куаме. Крилото видя как ударът му се отби в полето от долната страна на гредата точно преди голлинията. От друга страна Игор Тиаго пропусна добра възможност да направи резултата 2:0. Бразилецът, който след този сезон ще премине в Брентфорд за големи пари, излезе сам срещу вратаря на Фиорентина и изби топката, но не успя да я пренесе към своя съотборник.

След края на първото полувреме дойдоха и първите опасни моменти за домакините. След хитро подаване на Юго Фетелсен, Феран Гутгла и Де Кайпер се изпречиха един на друг и от последвалия ъглов удар Денис Одои получи топката на гърба си, вместо на челото. Фиорентина отново стана по-силен през второто полувреме и Клуб Брюж отново излезе много добър. Кристиано Бираги удари напречната греда от свободен удар, а Куаме, който вече беше ударил напречната греда през първото полувреме, засече гредата. Клуб Брюж имаше късмет от тяхна страна дълго време, но в последната част италианците отбелязаха един последен гол. В опит да изчисти топката Брандън Мишел удари с глава Нзула. Реферът нямаше друг избор освен да посочи дузпа. Лукас Белтран не пропусна тази възможност и направи резултата 1-1.

READ  Кобра избухна в ръката на фен на Айндховен, а Абе остава в болница

Трудно можеше да се нарече този гол незаслужен след всички шансове, които Фиорентина имаше. Но все още няма причина за паника за Клуб Брюж. Мачът беше временно спрян след съдийски сигнал в началото на второто полувреме поради фойерверки и това спиране доведе, наред с други неща, до добавяне на значително количество допълнително време: седем минути. По време на това допълнително време голяма част от стадиона крещеше за дузпа след предполагаем фаул срещу Де Куйпер, но реферът не искаше да се намесва в случая. Видеореферът също не видя дузпа. Ванакен беше много близо до това да направи 2-1, но последният стълб на Фиорентина направи брилянтно спасяване, за да гарантира, че първият билет за финала остава в ръцете на италианците.

Лоши новини за Аякс

Аякс ще следи отблизо развитието на стадион Ян Брейдел с голям интерес. Все пак отборът от Амстердам все още може да се класира директно за основния турнир в Лига Европа. Те разчитат на победителя в Лигата на конференциите на УЕФА и края на сезона на ФК Порто. Клуб Брюж щеше да бъде любимият победител на Аякс в Лигата на конференциите, тъй като този клуб най-вероятно щеше да се класира за Шампионската лига или Лига Европа чрез националното състезание. Но белгийците сега са надминати в Европа. Фиорентина заема девето място в италианската лига и обикновено не би се класирала директно за Шампионска лига или Лига Европа.