Swiatek се издига до фаворит на US Open и печели трета титла от Големия шлем | Понастоящем

Ига Светек спечели US Open за първи път в кариерата си в събота. Световната номер едно изживя любимата си позиция на финала срещу Анас Джабер и спечели третата си титла от Големия шлем в кариерата си: 6-2, 7-6 (5).

На 21-годишния Swiatek му отне час и 53 минути, за да постави Jabeur на коляното. След убедителния откриващ сет на Swiatek, Jabeur отвърна на 6-6 във втория сет, но полякът спечели следващия тайбрек и спечели общата победа.

Първата й обща победа на US Open означаваше трета титла от Големия шлем за Swiatek в кариерата й. Полският Ролан Гарос спечели по-рано тази година и вече спечели френския Големия шлем през 2020 г.

Swiatek е първата тенис звезда от шест години, която печели две титли от Големия шлем в една и съща календарна година. Анжелик Кербер спечели Откритото първенство на Австралия и Откритото първенство на САЩ през 2016 г. Светек все още има да извърви дълъг път, за да постави рекорд за Големия шлем: Маргарет Корт е най-успешната тенисистка в историята с 24 титли. Серина Уилямс се надяваше да се изравни с Кърт, но тя също не успя да го направи, когато се сбогува в Ню Йорк.

За Джабер той загуби още един финал. Преди два месеца тунизиецът падна и във финалната битка на Уимбълдън. Тогава Елена Рибакина беше много силна в три групи. Сега Джабер се издига до второ място в ранглистата на WTA.

Финалът при мъжете е в неделя от 22:00 часа (холандско време) между Каспер Рууд и Карлос Алкарас. Те се борят и за първото място в световната ранглиста. В момента номер едно в света Даниил Медведев беше уволнен предсрочно.

Неверие и радост в Ига Светек след спечелената точка.

снимка: Getty Images

Swiatek е тестван само във втората група

Световният номер едно Swiatek беше фаворит за финала срещу петия поставен Jaber, но нищо от този натиск не се прояви на New York Steel Court. Поляците доминираха в срещите и със сигурност не се възползваха от Джабер в първата група.

Първите три мача от началната група бяха за Swiatek. След това Жабер пречупи полския краен защитник, но благодарение на второто полувреме Светек отново поведе в два мача. Във финалната фаза Swiatek дори успя да излезе с резултат 6-2. Първият сет продължи само 31 минути.

Вторият сет дълго време беше версия на началния сет. Още веднъж Swiatek поведе с 3-0, така че изглеждаше, че пълната победа е в нейната скута. Но Джабер, която хвърли ракетата си на корта след 2-0 в ярост, се пребори с 3-2. След това заваля дъжд.

Джабер дори успя да поведе с 4-5, но не успя да използва три спирачни точки. Swiatek влезе през иглените уши, въпреки че пропусна първия мачбол и Jabeur върна 6-6. Също така в решителния тайбрек Swiatek не постигна обща победа. В крайна сметка тя се възползва от втория си мачбол, за да потвърди доминацията си в женския тенис.