Холандският национален отбор постигна убедителна победа над Гърция след обрат на Роналд Куман оранжево

С резюмеНационалният селекционер Роналд Куман трябваше да направи тактическа отстъпка, но мистерията най-накрая отново падна на мястото си за холандския национален отбор. С убедителна победа с 3:0 над Гърция националният отбор на Холандия се завърна по пътя си към Европейското първенство.

Musso ще достави

Последна актуализация:
02:44 ч

„Мисля, че нещата могат да се направят по различен начин“, каза Роналд Куман веднага след назначаването му за треньор на националния отбор, малко след тежките финали на световното първенство в Катар. Но след четири катастрофални мача в класическата схема 4-3-3, завърналият се национален треньор все още трябва да признае, че е сгрешил: с този холандски отбор изглежда няма друг избор.

Във висококвалифицирания мач срещу Гърция Куман се върна към „системата на Световното първенство“ с трима централни защитници и двама крайни защитници. При подобна посредственост на играча това се оказва единственият реален шанс за стабилни резултати, както вече беше заключил неговият предшественик Луис ван Гаал.

Прочетете също
• Оранжев в репортажа: Дензъл Дъмфрис голямата звезда
• Мартин де Рун вкара първия гол за холандския национален отбор: „Плевелите не загиват“
• Върджил ван Дайк за избора на план на Куман: „Той беше много силен“

Несъмнено; В четвъртък вечер той можеше да успее срещу слабите гърци с по-традиционен стил на крило и защита.

Но истината е, че главоблъсканицата най-накрая е поставена за холандския отбор – и Холандия изигра първия си добър мач във втория период на Куман. Много забавният и остарял призив на „Холандско училище“ може да бъде отложен засега.

Националният отбор на Холандия постигна голяма победа над Гърция благодарение на отлично първо полувреме. © Pro Shots / Марсел ван Дорст

Срещата срещу гърците бе решена преди края на първото полувреме, благодарение на серия холандски атаки в „откритите пространства“ на съперника. За разлика от много от мачовете на Световното първенство в Катар, представянето сега беше повече от адекватно, подпомогнато от ключовия играч Френки де Йонг в най-добрата си форма и с решаваща роля за десния бек Дензъл Дъмфрис. Играчът на Интер направи асистенцията и за трите попадения преди полувремето.

READ  Вратарят Шерпин извика за националния отбор на Холандия след контузията на Крол | Понастоящем

Холандският тим започна силно веднага в Айндховен. Нападателят Воут Вегхорст и защитникът Нейтън Аке вече имаха няколко възможности за удар, когато след седемнадесет минути Мартен де Рун откри резултата от корнер на Дейли Блинд. Дъмфрис стреля с глава, а халфът на Аталанта стреля напълно свободно: 1-0.

В това имаше и известна ирония: Де Рун и Блинд редовно бяха отписвани от общественото мнение, но в решителния мач Куман отново избра дуото опит и тактически интелект.

„Избирам и рутината“, каза националният селекционер преди мача. И с предстоящото гостуване срещу Ирландия следващата неделя, резултатите тази седмица са по-важни от всичко друго за холандската страна.

Wout Weghorst благодари на Denzel Dumfries, който асистира за всички голове, след като резултатът беше 3-0. © Bim Ras Photography

Главната роля на Дъмфрис

Но мачът беше добър и срещу гърците. След половин час Шави Симонс направи красив ход покрай четирима защитници, но вратарят Одисиас Влаходимос го блокира на косъм. Няколко минути по-късно това се повтори. Отново по десния фланг се освободи Дъмфрис, който изпрати премерено центриране към напълно свободния Коди Джакобо: 2:0.

Само след 36 минути мачът бе окончателно решен. За разнообразие Дъмфрис отново напредна по десния фланг, като отново нанесе центриране с „меки крака“. Вегхорст вкара убедително с глава отблизо: 3-0.

Също толкова окуражаваща беше играта без топка в четвъртък вечер. В предишните четири международни мача под ръководството на Куман Холандия е допуснала не по-малко от 11 гола: по-убедително доказателство, че един отбор е изключително уязвим, когато губи топката само с двама полузащитници. Сега тази част от играта също беше наред, което означаваше, че вратарят Марк Флекен никога не трябваше да предприема сериозни действия.

Този лукс даде възможност за промяна и освежаване: халфът на Милан Тияни Рендерс получи разрешение да участва за първи път и Холандия изигра мача без никакви притеснения. И в неделя в Дъблин ще стане ясно дали Холандия също е способна да направи следващата крачка напред, в друг важен международен мач срещу пряк противник.